Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Kaip pasigaminti saulės kolektorių?

Autorius: EKOredakcija
Data: 2012.05.02 09:35

Reitingas:
747/0

Lietuvos žmonės keiksnoja šilumos sąskaitas už vasarį: daugeliui gyventojų teks sumokėti keturženkles sumas už šildymą. Ir dėl to, kad vasaris buvo pats šalčiausias, ir dėl to, kad vėl augo šildymo kainos. Todėl esame priversti sukti galvas, kaip taupyti. Bandymai atsijungti nuo bendro daugiabučio šildymo dažnai baigiasi nesėkmingai. Žmonės žino ir apie alternatyviosios energetikos šaltinius – biokuro, vėjo jėgaines, saulės kolektorius, tačiau šios naujovės sunkiai skinasi kelią. Gal kiek paprasčiau įsirengti saulės kolektorių, nes jį nagingesnis žmogus gali pasigaminti ir pats. Apie vieną tokį ir papasakosime.

Atėjus pavasariui ir daugėjant saulėtų dienų Panevėžio rajono gyventojas ponas Valentinas sulaukia ir smalsuolių, norinčių sužinoti, kaip pasigaminti saulės kolektorių. Mat jau antri metai ant jo namo stogo puikuojasi šitoks prietaisas. Įdiegti tokią naujovę žmogų paskatino vis didėjančios elektros energijos kainos.

Namų sąlygomis pasigaminti saulės kolektorių kainuoja apie 200 litų. Žinoma, saulės kolektorių galima įsigyti ir iš parduotuvės, tik jis kainuos kelis kartus daugiau. Todėl ponas Valentinas sako, kad pasigaminti saulės kolektorių paprasta, tik reikia apsišarvuoti kantrybe.

„Ant medžio drožlių plokštės reikia pakloti skardą, nudažyti juodai, ant skardos pritvirtinti juodą plastikinę žarną. Tarp skardos ir plokštės reikia padėti kokios nors šilumai nelaidžios medžiagos, pavyzdžiui, akmens vatos, porolono. Žarną apdengti stiklu. Stiklą uždėti ant viršaus ir medsraigčiais pritvirtinti prie plokštės,“ – pataria ponas Valentinas.

Pagamintą saulės kolektorių dar reikia sujungti su vandens rezervuaru. Tam tikslui reikės plastikinių vamzdžių. Jeigu saulės kolektorius bus žemiau, o rezervuaras aukščiau – vanduo cirkuliuos savaime. Tokį kolektorių galima jungti prie šilumokaičio, tekėdamas šilumokaičio „gyvatuku“, karštas saulės kolektoriaus vanduo šildys vandentiekio vandenį.

Išradingasis Panevėžio rajono gyventojas sako sutaupantis kelis šimtus litų už karštą vandenį. „Ir prausiamės tiek, kiek norime,“ – tikina vyriškis. Saulės kolektorius intensyviausiai veikia nuo balandžio iki spalio.

Dar vienas saulės kolektoriaus „išradėjas“ – žurnalistas, savamokslis inžinierius Petras Dargis. Savo sodyboje Šilalės rajone jis sukonstravo saulės kolektorių maistui gaminti. Pastarasis vadinamas paraboliniu, nes, sulenkus skardą į parabolę, saulės spinduliai susikoncentruoja viename taške. Tame taške bet koks tamsus daiktas labai greitai įkaista. „Kad būtų patogiau naudoti, sulenktą skardą galima įstatyti į kokią nors dėžę. Toks kolektorius atstoja viryklę, tik turi vieną minusą. Skirtingai nuo plokščiųjų kolektorių jis veiks tik saulėtą dieną lauke,“ – sako P. Dargis.


Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt