Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Lietuvoje dumblas tampa energijos šaltiniu

silutes-vandenys.lt nuotrauka

Autorius: EKOredakcija
Data: 2012.02.26 09:13

Reitingas:
487/0

Griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai skatina miestus labiau rūpintis įvairių ekologinių problemų sprendimu. Visų šalies miestų aktualiausia problema – nuotekų dumblo tvarkymas, todėl kai kurių savivaldybių įmonės pradėjo diegti modernias dumblo tvarkymo technologijas.

Aplinkosaugininkų teigimu, didėjantys dumblo kiekiai pradeda kelti grėsmę aplinkai. Todėl visi ieško geriausių būdų kaip galima būtų nuotekų dumblą panaudoti tikslingai. Kai kurie didieji miestai iš jo ruošiasi gaminti elektros energiją, o štai UAB „Šilutės vandenys“ iš nuotekų dumblo gamins kuro granules.

Bendrovės direktoriaus Alfredo Markvaldo teigimu, įdiegus naujas technologijas ne tik Šilutė, bet ir kiti rajono miestai ir gyvenvietės taps gerokai švaresni, nes į aplinką nepateks dvokiantis ir kenksmingas nuotekų dumblas. Pasak direktoriaus, pagal naujausias technologijas dumblas bus perdirbtas į nekenksmingas gamtai ir žmogui sausas granules, kurias galima panaudoti šildymui, dirvoms tręšti ir t. t.

Bendrovės vadovo A. Markvaldo teigimu, nemažai darbų, kuriuos finansuoja Europos sąjunga, jau padaryta, iki Naujųjų metų buvo įsisavinta 2 mln. litų. Kadangi žiema nešalta, skubama padaryti kuo daugiau, kad pavasarį būtų galima montuoti įrangą. „Perdirbimui dumblas bus vežamas ir iš šiuo metu saugomų laikinų aikštelių, kurios įrengtos Vilkyčių, Rusnės, Kintų ir kitų gyvenviečių teritorijose. Naujuose įrenginiuose jis bus tankinamas, pūdomas ir iki granulių išdžiovinamas“, – pasakoja A. Markvaldas.

Pasak direktoriaus, Rusnėje jau veikia nauji įrenginiai, dar statomi trys kitose vietovėse ir iš ten apsausintas jis specialiuose maišuose bus vežamas į „Šilutės vandenų“ saugojimo aikštelę. Vėliau dumblas bus perdirbamas į granules. „Šiam tikslui bus pritaikytos naujos modernios technologijos. Įrengtame pūdytuve dumblas bus laikomas apie 20 parų, kur esant 37 laipsnių temperatūrai didelė dalis organinių medžiagų pavirs biodujomis – metanu ir anglies dioksidu. Dujos bus naudojamos technologiniams procesams, dėl ko bendrovė sutaupys šilumos ir elektros energijos“, – apie dumblo perdirbimą pasakoja A. Markvaldas. Nuotekų dumblo perdirbimo technologijos atitiks visus ES aplinkosaugos reikalavimus. Be to, Šilutės rajone susidarantis nuotekų dumblas yra švarus ir neužterštas sunkiaisiais metalais, nes čia nėra pavojingų pramonės įmonių ir kitų taršos židinių.

„Naujoviškai perdirbus ir panaudojus dumblą, bus didžiulė nauda visiems: miestai ir gyvenvietės taps švariomis, t. y. bus išspręsta opi ekologinė problema, nekils grėsmė žmonių sveikatai, Baltijos jūrai, Lietuvos upėms“, – sako UAB „Šilutės vandenys“ vadovas.

Dumblo perdirbimo projektą įgyvendina ir UAB „Kauno vandenys“. Šio projekto vertė daugiau kaip 34 mln. litų.Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt