Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Orą Lietuvoje labiausiai teršia kietosios dalelės

Autorius: EKOredakcija
Data: 2012.04.29 11:16

Reitingas:
742/0

Nuo 2003 m. mūsų šalyje atliekami automatiniai oro kokybės tyrimai. Tai leidžia stebėti oro parametrus realiu laiku, atlikti jų išsamią analizę, keistis gautais duomenimis su kitomis Europos šalimis bei vertinti tolimąsias pernašas. Ypač didelę įtaką oro taršai turi meteorologinės sąlygos: drėgmė, vėjas ir temperatūra.

Anot Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Zitos Šilienės, Lietuvai, kaip ir visai Europai, aktualiausia kietųjų dalelių KD10 tarša. Kitų taršos medžiagų – sieros ar azoto dioksido, anglies monoksido – leistinas perviršis mūsų šalyje fiksuojamas retai arba iš viso nefiksuojamas, kai tuo tarpu kai kurios Europos šalys šios problemos vis dar neišvengia.

2011 m. oro kokybės tyrimų duomenimis, daugelis nustatytų rodiklių (vidutinė metinė teršalų koncentracija, maksimali 1 val. koncentracija, leistinas viršijimų skaičius) aplinkos oro kokybei vertinti neviršijo normų. Tačiau, kaip ir kiekvienais metais, visose oro kokybės tyrimų stotyse atskiromis dienomis ar periodais kietųjų dalelių KD10 vidutinė paros koncentracija viršijo ribinę vertę (50 mg/m3). Vis dėlto išanalizavus visų metų rezultatus nustatyta, kad, palyginti su 2010 m., oro užterštumas kietosiomis dalelėmis sumažėjo: pagal teisės aktų reikalavimus vidutinė paros KD10 koncentracija neturi viršyti ribinės vertės daugiau kaip 35 dienas per metus. Pernai nė vienoje oro kokybės tyrimų stotyje šis kriterijus nebuvo viršytas.

Šiltojo sezono metu, kaip ir ankstesniais metais, 2011-aisiais m. kartais buvo pastebėta padidinta ozono koncentracija. Maksimali ozono 8 val. koncentracija viršijo ilgalaikius tikslus atitinkančią vertę (120 µg/m3), tačiau niekur nebuvo viršyta nuo 2010 m. įsigaliojanti siektina vertė (120 µg/m3 neturi būti viršyta daugiau kaip 25 dienas per metus, imant trejų metų vidurkį).

Anot Z.Šilienės, naujausieji duomenys rodo, kad per 2012-ųjų m. pirmus mėnesius fiksuota panaši tarša, kaip ir pernai per tą patį laikotarpį. Nors šylant orams žolės deginimo atvejų registruojama vis daugiau, dar galime džiaugtis, kad kol kas nėra padidėjusios taršos koncentracijos atmosferoje. Vis dėlto specialistė įspėja, kad tai – pavojinga tarša: rudenį panašių bėdų sulaukiama ir iš bulvienojų ar lapų degintojų.

Aišku, galima tikėtis, kad lietus ir vėjas išsklaidys taršą, vis dėlto oro kokybė didžia dalimi priklauso nuo aplinkai draugiškos žmogaus veiklos: kuo mažiau teršime, tuo švaresniu oru kvėpuosime. Žaliosios technologijos ir gamtosauginis požiūris į kasdienius dalykus pasaulį daro ne tik gražesnį, bet ir sveikesnį.


Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt