Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Švarūs namai natūraliomis priemonėmis. Lažybos su skeptiku I dalis

Autorius: Vitalija_A
Data: 2011.11.30 22:24

Reitingas:
78/1

Vitalija ARLAUSKIENĖ
Šiais laikais parduotuvių lentynos “lūžta” nuo įvairiausios buitinės chemijos kiekvienam namų kampui, dažnai esame suviliojami patraukliai skambančio aprašymo ar reklamos ir pamažu prikaupiame pilnas spinteles valiklių langams, durims, grindims, baldams, voniai, orkaitei ir dar vienas dievas žino kam. Buitinė chemija tampa magiška tinktūra nuo visų “ligų”, tačiau dažnas net neįsivaizduojame, kas slepiasi jos pakuotėje už tarsi burtažodžiai skambančių sudedamųjų dalių pavadinimų.
 
Valikliai gali būti įvairūs: skysti, birūs, želė arba aerozolio pavidalo būvio ir įvairiausių spalvų, žaižaruojantys tarsi ką tik iš raganos katilo. Pagrindinės sudedamosios dalys: paviršiaus aktyviosios medžiagos, įvairūs karbonatų deriniai, rūgštys, šarmai, kvapai, dezinfekuojančios medžiagos... Daugumoje valiklių yra pavojingų, agresyvių medžiagų, kurios kenkia sveikatai, o su nuotekomis yra pašalinamos ir teršia aplinką. Didelė dalis šiuolaikinių sintetinių valymo produktų yra pagrįsti senomis formulėmis bei natūralių medžiagų veiklaisiais komponentais, todėl daugelis nustemba sužinoję, kad paprasčiausi buityje naudojami soda, actas, citrinos rūgštis ir keletas kitų paprastų produktų gali būti labai efektyvūs valikliai, kuriais galima pasiekti rezultatų, nekenkiant aplinkai bei sutaupyti.
 
Šia informacija pasidalinau su broliu. Kaip ir buvo galima tikėtis, sulaukiau skeptiškos reakcijos - neturi ką veikti, juk ir taip viskas gerai. Įžeistą savigarbą galėjo išgelbėti tik dvikova. Susilažinau, kad artimiausiomis dienomis namus valysiu tik natūraliomis priemonėmis ir parodysiu, kad mano receptai veikia. Pralaimėjęs pabruka uodegą, pripažįsta laimėjusio pranašumą ir skuta bulves kitam cepelinų vakarėliui. Pirmiausiai įvairiuose literatūros šaltiniuose susiradau dažniausiai pateikiamus pavyzdžius. Dabar beliko išsirinkti keletą iš jų ir savaitgalį kibti į darbą, o kitą savaitę parašysiu kaip man sekėsi valyti namus natūraliomis priemonėmis ir kas skus bulves.
 
Dažniausiai kaip alternatyva sintetinei buitinei chemijai yra naudojamos šios nebrangios ir paprastos priemonės:
 
Soda – valiklis, šveitiklis, vandens minkštiklis.
Citrinos rūgštis – viena iš efektyviausių maistinių rūgščių prieš daugumą namų bakterijų. Ūkinis muilas – efektyvus įvairių paviršių valiklis. Įpilkite citrinos sulčių į indą su karštu vandeniu ir viską išpilkite i kriauklę – tai padės panaikinti blogą kvapą iš nutekamųjų vamzdžių. Taip pat jį puikiai naikina arbatmedžių aliejus.
Actas – naudojamas riebalų šalinimui, pelėsio ir nemalonių kvapų naikinimui.
Kukurūzų krakmolas – tinkamas langų valymui, baldų poliravimui, dėmių valymui.
Druska – efektyvus šveitiklis ir dėmių valiklis Kriauklė ir vonia. Bet kokias kalkių nuosėdas, net įsisenėjusias, lengvai nuvalys actas. Apipilkite kalkėtą vietą (čiaupą, dušo galvutę, kriauklę) ir palikite pusvalandžiui. Po to nuskalaukite šiltu vandeniu. Vonios šveitiklis: 1½ puodelio vandens sumaišoma su ¼ puodelio miltų, tiek pat sodos ir 2 šaukštais acto. Kanalizacija, blogi kvapai. Dūmų prisigėrusiame kambaryje kvapus pašalins pastatytas nedidelis dubenėlis su actu.
Soda taip pat labai geras kvapo absorbentas. Tiesiog užtenka padėti dėžutę su soda spintoje, šaldytuve ar kt.
 
Virtuvė
 
Dėmes nuo paviršių išvalysite ant jų išspausdę citrinos sulčių, palikę porai minučių ir patrynę su soda. Vėliau nuplaukite stalviršį švariu vandeniu ir nusausinkite. Nepalikite citrinos sulčių ant dėmės per ilgai! Pjaustymo lenteles išdezinfekuosite jas įtrynę citrina ir palikę jas išdžiūti. Tai padės panaikinti ir maisto dėmes. Plastmasinius indelius išvalysite įspaudę į juos citrinos sulčių ir įbėrę truputį sodos. Ištrinkite dėmes ir išskalaukite. Jeigu dėmės rimtos, prieš ištrinant dėmes palaikykite indelį su mišiniu per naktį.
 
Actu išvalysite riebalus, tai ypač gera priemonė plytelėms valyti. Lygiomis dalimis sumaišykite druską ir actą – pašalinsite kavos ar arbatos dėmes nuo puodelių. Arbatinuką, kavos aparatą išvalysite su citrinos rūgštimi arba actu: pvz., virdulyje virti actą su vandeniu, po to išpilti atšokusias kalkių nuosėdas, perplauti. Sodos milteliai, sausi arba sumaišyti su vandeniu, lengvai pašalina nešvarumus nuo kaitlentės, orkaitės, nušveičia puodus. Pridegusi orkaitė vėl bus švari, jeigu nešvarų paviršių padengsite pusės centimetro storio sodos sluoksniu, sudrėkinkite sodą vandeniu ir palikite porai valandų. Tada vėl sudrėkinkite sodą ir vėl palikite orkaitę kuriam laikui. Galiausiai viską išvalykite paprastu drėgnu skuduru. Į prisvilusį puodą priberkite gausiai sodos, įpilkite šiek tiek vandens ir pakaitinkite. Visi degėsiai užputos ir lengvai nusiplaus.
 
Paprastas ūkinis muilas puikiai nublizgina viryklių keraminį paviršių (pabaigoje būtina nusausinti su sausu skudurėliu ar popieriumi). Langai, stiklas, veidrodžiai. Langus gerai valo vandens ir acto arba vandens, ir sodos tirpalai. Abu veiksmingi, tik sodos variantas dar ir neskleidžia aštraus kvapo. Langų valiklis: 1/4-1/2 arbatinio šaukštelio skysto natūralaus muilo, 3 valgomuosius šaukštus acto ir 2 puodelių vandens suspilti į purkštuvą, supurtyti ir jau galima valyti.
 
Metalas
 
Citrinos sultys puikiai nuvalo žalvarį ir varį. Sidabrinius dirbinius atnaujinti galima su šaukštu druskos, šaukštu sodos, puodeliu šilto vandens ir aliuminio popieriumi (folija). Ištirpdykite druską ir sodą vandenyje ir įmerkite sidabrinius dirbinius kartu su folija. Viską palikite bent valandai. Po to viską perskalaukite ir iššluostykite.
 
Grindys, kilimai ir baldai
 
Šviežias raudonojo vyno dėmes ant kilimo tučtuojau užbarstykite druska. Druska sugers pigmentą ir vėliau be problemų kilimą išsiurbsite. Šviežias riebalų dėmes galite panaikinti ant jų užberdami krakmolo ir po 15 – 30 minučių išsiurbdami. Medinių baldų valiklis: sumaišykite 2 arbatinius šaukštelio aliejaus (alyvuogių ar kt.), 1/4 puodelio acto ar šviežių citrinos sulčių. Sudrėkinkite kempinėlę ir valykite medinius paviršius. Kilimų valiklis: sumaišykite purkštuve lygias dalis acto ir vandens. Purkškite tiesiai ant dėmės, palikite kelioms minutėms ir po to valykite švaria kempine su muiluotu vandeniu Įsisenėjusias dėmes šalinkite sumaišę ¼ puodelio vandens, druską ir sodą. Pastą įtrinkite į kilimą ir palikite kelioms valandoms. Po to nusiurbkite.
 
Rūbai ir avalynė
 
Balinimas citrinos sultimis: sumaišykite pusę stiklinės citrinų sulčių su 5 litrais karšto vandens. Užmerkite drabužius kuriuos norite balinti, palaikykite nuo valandos iki paros – priklauso nuo drabužių būklės. Išmirkytus drabužius ištraukite, visą turinį supilkite į skalbimo mašiną ir skalbkite kaip paprastai. Išskalbtus dažančius skalbinius perskalaukite acto tirpalu (kad vanduo būtų vos rūgštus). Daugiau skalbiniai nedažys. Šviežias kavos dėmes lengvai išskalbsite sūriame vandenyje. Keliais šaukštais druskos galite sėkmingai pakeisti skalbinių minkštiklį: sūriame vandenyje išskalautų skalbinių spalvos atgis, jie bus minkšti ir purūs.
 
Batų valiklis: alyvuogių aliejų sumaišykite su keliais lašais citrinos sulčių. Pilkite ant minkšto skudurėlio, pavalykite ir palikite kelioms minutėms, o tada nuvalykite su drėgnu švariu skudurėliu.
 
Vabzdžiai, pelėsis
 
Įkyrių vaisinių muselių padeda atsikratyti actas. Tokiu atveju actą reikia tiesiog papilti ant paviršiaus ir palikti. Jei jūsų namuose įsiveisė skruzdėlių ar kitų vabzdžių, juos galima išnaikinti pašlaksčius actu palanges ir įpylus jo už grindjuosčių. Skystis pelėsio naikinimui: į purkštuvą įpilkite vandens ir arbatmedžio aliejaus, suplakite ir tiesiog užpurkškite ant reikiamos vietos bei palikite.
 
Universalūs valikliai
 
 Patiems galima pasigaminti įvairių universalių, aplinkai ir sveikatai draugiškų valymo priemonių, kurių savikaina labai nedidelė.
 
3 šaukštai sodos, 5 šaukštai acto, stiklinė vandens ir keli šaukštai skysto muilo (jis gaminamas ūkiško muilo gabalėlį užpylus verdančiu vandeniu). Į kokį nors purkštuvą suberkite sodą ir actą, leiskite nuslūgti cheminės reakcijos putoms. Po 5 minučių supilkite vandenį ir skystą muilą. Jeigu norite, kad dar ir kvepėtų, įspauskite į valiklį truputį citrinos sulčių.
 
Išvirkite porą šakelių rozmarino trijuose litruose vandens ir gautas skystis bus sveikiausia bei ekologiškiausia valymo priemonė. Su juo plaukite grindis, plyteles, langus, veidrodžius, vonią ir tualetą. Rozmarinas dezinfekuoja geriau nei baliklis.
 
½ puodelio sodos sumaišykite su ištirpintu arba skystu muilu be priedų. Dėkite ant kempinės ir galite valyti. Jeigu norite valiklio pasigaminti keletui kartų, tai į masę įpilkite 1 arbatinį šaukštelį augalinio glicerino ir sandariai uždarykite.
 
 

Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt