Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Vėjo jėgainės sukasi, tačiau žadėtos paramos nėra

NNECAPA nuotauka

Autorius: EKOredakcija
Data: 2012.04.29 11:20

Reitingas:
743/0

Europos Komisijos Eurobarometro tyrimų duomenimis, 40 procentų Lietuvos piliečių mano, kad atsinaujinantiems energijos šaltiniams turi būti teikiamas prioritetas. Vienas iš Europos Sąjungoje veikiančios strategijos „Europa 2020“ tikslų – iki 2020 metų 20 procentų sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir 20 procentų padidinti atsinaujinančių išteklių dalį energetikoje. Dėl kylančių elektros energijos kainų Lietuvoje šie siekiai tampa vis aktualesni.

Todėl neatsitiktinai vėjo jėgainių savininkai kreipėsi į Europos komisiją prašydami išaiškinti, ar teisūs juos skriaudžiantys Lietuvos valdininkai. Žaliąja energetika susidomėję verslininkai skundžiasi, kad juos į kampą spraudžia nacionalinė mokėjimo agentūra. Jos atstovai esą nieko nepaaiškindami nutraukia paramos teikimo sutartis ir mažų elektrinių statytojams nemoka Europos sąjungos skirtų pinigų.

Šiuo metu Lietuvoje yra per trisdešimt žaliąja energetika susidomėjusių verslininkų, kurie su Nacionaline mokėjimų agentūra yra pasirašę paramos gavimo sutartis. Dalis jų projektus įgyvendino ir gamina elektros energiją, tačiau žadėtų pinigų nesulaukia. Biržų rajono ūkininkas Kęstutis Armonas sako, kad jau balandžio 20 d. reikia grąžinti dalį paskolos – 250 tūkstančių litų. „Pagal sutartį su nacionaline mokėjimo agentūra, tuos pinigus jau turėjau iš jų gauti, tačiau iki šiol jų nėra. Kaip reikės gražinti paskolą?“.

Ūkininkas sako iki šiol iš agentūros neišgirdęs įtikinamų argumentų, kodėl jiems nemokami pinigai. Prieš keletą metų Žemės ūkio ministerija jau buvo atmetusi visus paramos prašymus vėjo, saulės ir hidroenergetikos projektams, tačiau šis sprendimas pačius valdininkus įsuko į teismų karuselę. Pagaliau teismus jie pralaimėjo. Teismas agentūrai nurodė iš naujo įvertinti paraiškas. Birželį agentūroje pasirašyta keliasdešimt sutarčių, jų suma siekia apie 40 milijonų litų. Tačiau kažkodėl reikalai nejuda iš vietos. Pasak saulės elektrinės atstovo Audriaus Vaičiūno, vėl reikės minti teismų slenkstį, jeigu iš naujo pateiktas mokėjimo prašymas nebus vertinamas ir pinigai nebus mokami.

Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovai teigia, kad jų atsisakymas mokėti paramą – pagrįstas, esą tie projektai pretenduoja gauti dvigubą europinę paramą. Pasak NMA Teisės departamento atstovavimo skyriaus vyresniosios specialistės Rasos Račkytės, paramos gavėjai iš valstybės gauna lengvatinį tarifą elektros energijos supirkimo kainai, todėl yra manoma, kad tai – dvigubas finansavimas.

Jėgainių savininkus užstoja Verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas. „Mes kreipėmės į Europos Komisiją, kad būtų atsakyta į vieną klausimą: ar šiuo konkrečiu atveju konkretūs pareiškėjai patenka į dvigubo finansavimo apribojimus?“. Europos Komisijos išvadų verslininkai tikisi po poros mėnesių. Ar pasikeis padėtis jas gavus, neaišku.

Nacionalinė mokėjimo agentūra šiuo metu vertina ir kitų pareiškėjų prašymus, tačiau kol kas neatsako, ar jų pareiškėjams pinigai bus skirti.


Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt